Tel. (8-5) 215 49 63, (8-5) 215 47 45, 8 602 00204,   el. p. rastine@filaretu.vilnius.lm.lt

"Gamta šalia mūsų"

"Žmones reikia mokyti kiek galima daugiau imti išmintį ne iš knygų, bet iš dangaus ir žemės, iš ąžuolų ir skroblų - reikia mokyti pažinti ir tyrinėti pačius daiktus".(J.A.Komenskis)

Nuo 2006 metų kiekvieną pavasarį mokykloje vyko Vilniaus miesto pradinių klasių mokinių gamtamokslinė konferencija "GAMTA ŠALIA MŪSŲ". 2012 metais ji tapo respublikine gamtamoksline konferencija.

2015 metais balandžio 24 d. mokykloje įvyko dešimtoji „GAMTA ŠALIA MŪSŲ“ gamtamokslinė diena. Jos tikslas buvo paskatinti mokyklos mokytojas su savo mokiniais aktyviau įsitraukti į tiriamąją veiklą, sužadinti mokinius ir paskatinti įsigilinti į įvairias gamtos mokslų sritis. Idėja buvo, kad kiekvienas mokinys visą dieną turėtų galimybę veikti, tirti, stebėti, atrasti, suprasti...

Gamtamokslinės dienos “GAMTA ŠALIA MŪSŲ 2015“ pirmoje dalyje visų klasių mokiniai atliko pasirinktus tyrimus klasėse, pirmų klasių mokiniai suskaičiavo ir išmatavo egles, beržus, kaštonus ir liepas mokyklos Dendrologiniame take, o trečių klasių mokiniai juos apibendrino ir padarė išvadas. 4 d klasės mokiniai salėje pristatė savarankiškai atliktus tyrimus. Visi norintys mokyklos mokiniai turėjo galimybę klausytis pranešimų ir užduoti klausimus, o mažesnieji – iš jų pasimokyti. Ketvirtokai tyrinėjo gaiviųjų gėrimų įtaką augalų augimui ar žmogaus organizmui, stebėjo, kaip duona apsitraukia pelėsiu, augalai randa kelią į šviesą, ištyrė, žalias ar pasterizuotas pienas ilgiau laikosi ir ką galima iš jo padaryti, kur užaugintas obuolys geriau išsilaiko, kuo galima išvalyti vandenį, kaip žiemą geriausiai galima teikti deguonį po ledu gyvenančioms žuvims, kaip paveikia actas virto ir žalio kiaušinio lukštą, kokie elgsenos panašumai būdingi kiškiui ir naminiam triušiui ir kita. Iš viso buvo pristatyta 19 bandymų. Visi džiaugėsi mokinių sugebėjimu savarankiškai atlikti ir perteikti informaciją suprantamai ir patraukliai. „Šviesos“ leidykla įteikė pranešėjams dovanų.

Į antrą gamtamokslinės dienos dalį buvo pakviesti įvairių gamtos mokslų sričių mokslininkai, kurie skaitė paskaitas vaikams. Visi mokyklos mokiniai turėjo galimybę pasirinkti ir išklausyti 2 pranešimus. Džiaugiamės sulaukę profesoriaus Rimanto Žaromskio, kuris pasakojo apie Baltijos jūrą ir laivybą, geologų Juozo Mockevičiaus, kuris išmokė vaikus iš naudingų Lietuvos iškasenų padaryti kalną bei Simono Saamann, pasakojusio apie akmenis, doc.dr. Ingridos Prigodinos – Lukošienės, atsivežusios visą mikroskopų laboratoriją ir suteikusios galimybę tyrinėti dumblius ir grybus, mokiusios pasidaryti preparatus ir juos stebėti. Taip pat sulaukėme fiziko prof. Artūro Juknos ir elektronikos prof. Habil. Dr. Stasio Vyganto Augučio, kurie parodė įvairius įrenginius ir išaiškino fizikinius reiškinius, šias paskaitas noriai rinkosi berniukai. Biologas V. Gaina ir chemikė R. Kaušienė su 1 – 2 klasių mokiniais atliko įvairius bandymus su augalais, kurie dažo ir maisto produktais. Kiekvienas šiose paskaitose buvęs mokinys turėjo galimybę nusidažyti savo medžiagos skiautę, atlikti eksperimentą su pienu ar kefyru. Arachnologė dr. Marija Biteniekytė atvyko su voragyviais, kuriuos galėjo apžiūrėti kiekvienas ir sužinoti apie pačius pavojingiausius, mažiausius ar didžiausius vorus. Mėgėjas radiotechnikas D. Rutkauskas aiškino apie radijo bangas. Didžiausias mokinių būrys klausėsi klimatologės dr. Audronės Galvonaitės, kuri pasakojo apie gamtos reiškinius ir ornitologo Mariaus Čepulio, pasakojančio apie savo fotografuotus retus Lietuvos paukščius, paskaitų. Vaikai liko sužavėti visų atvykusių mokslininkų pasakojimais, todėl net po savaitgalio dalinosi išgirstomis detalėmis ir patyrimais. Džiaugiamės, kad mokyklos mokinių tėvai pagelbėjo randant mokslininkų kontaktus, visi kviestieji mielai sutiko dalyvauti gamtamokslinėje dienoje.

Dešimtąją gamtamokslinę dieną „GAMTA ŠALIA MŪSŲ 2015“ užbaigėme pirmokų ir trečiokų atlikto tyrimo Dendrologiniame take išvadų pristatymu ir papildėme taką medžiais, kurių trūko mokyklos kieme. 1 – 2 klasių mokiniai pasodino slyvą, o 3 – 4 klasių mokiniai – dvi pušaites. Tikimės, kad šie medžiai prigis ir ilgai gyvuos, mokyklos mokiniai galės juos atpažinti, stebėti.

Apklausus gamtamokslinėje dienoje dalyvausius mokinius ir mokytojus, aišku, kad visiems ši diena labai patiko, buvo naudinga, įdomi. Vaikai dalinosi įspūdžiais, kalbėjo, kad namuose taip pat atliks tyrimus, eksperimentuos, kažką padarys kitaip ir pan. Berniukai nusprendė būti fizikais...

Gamtamokslinės dienos organizatorė mokytoja - ekspertė Jurgita Blažienė